Róża 6 lat, Adam 4 lata i Adrian 13 lat -wpis dokonany 15.05.2024

Róża (6 lat 5 m-cy), Adam (4 lata) i Adrian (13 lat) to przyrodnie rodzeństwo, które po raz pierwszy trafiło do pieczy zastępczej w 2021 r. Obecnie przebywają wspólnie w rodzinie zastępczej.
          Dzieci w domu rodzinnym doświadczyły zaniedbania, matka nadużywała alkoholu, stosowała przemoc psychiczną i fizyczną wobec dzieci. Rodzice biologiczni zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej. Rodzeństwo jest ze sobą związane emocjonalnie. Dzieci opiekują się sobą nawzajem, są dla siebie osobami znaczącymi. Opiekunka dokłada starań, aby dzieci wzajemnie o sobie myślały jako o rodzeństwie, uczy ich czym jest rodzina i jak dużą wartością i siłą jest rodzeństwo.
          Róża opisywana jest jako dziewczynka radosna, empatyczna, żywiołowa, zadziorna, otwarta, towarzyska, „ma apetyt na życie”. Dziewczynka stosuje się do ustalonych zasad i norm, bardzo chciałaby mieć rodziców. Róża ma trudności w skupieniu uwagi, jej rozwój poznawczy jest nieharmonijny. Bardzo lubi bawić się we fryzjerkę, chętnie czesze włosy, lubi sukienki, księżniczki i typowo dziewczęce zabawy. Chętnie jeździ na rowerze.
          Adam  rozwija się adekwatnie do wieku. Adam jest bystrym i spostrzegawczym chłopcem. Jest pogodny i grzeczny, interesuje się otoczeniem. Chętnie bawi się z rówieśnikami, wobec dorosłych jest posłuszny, wykonuje polecenia. Jest samodzielny. Potrafi wyrażać i nazywać emocje. W opinii opiekunki Adaś ma dużą wyobraźnię. Lubi się przytulać, lubi słuchać bajek, a także jest fanem dinozaurów, spidermana i batmana.
          Adrian rozwija się adekwatnie do wieku, ale nieharmonijnie. Dobrze współpracuje z dorosłymi. W kontaktach z rówieśnikami jest raczej skryty i nieśmiały, aczkolwiek są to pozytywne relacje. Jest kulturalny, życzliwy i posłuszny. Lubi gry komputerowe, uno i układanie pasjansów. Chętnie angażuje się w zajęcia sportowe. W opinii opiekunki Adrian bardzo długo klimatyzował się w nowym miejscu, w dalszym ciągu opiekunka zastępcza ma poczucie, że jest to proces, który trwa. Początkowo chłopiec pytał bardzo często „jak długo tu będzie”, „ile jeszcze tu będzie”, nie przytulał się, nie jadł wspólnie z innymi posiłków, omijał domowników. Obecnie otwiera się, lubi jak opiekunka je z nim posiłki, pyta się go co u niego słychać, co się działo w szkole, widzi, że Adrian wręcz czeka na te chwile. Adrian pomaga w kuchni, sprząta, dzieli się z innymi obowiązkami, jest angażowany jako starszy brat wobec Adama i Róży. Adrian chętnie rysuje, koloruje, chętnie gra w piłkę nożną, dwa razy w tygodniu ma treningi. Jeździ na deskorolce, hulajnodze, rowerze. Bardzo chętnie gra na komputerze i telefonie. Zaczyna mieć kolegów, aczkolwiek często wybiera samotność.

Rodzeństwo potrzebuje rodziny, która je zaakceptuje, zrozumie i pokocha.

               

Telefon do pracownika Ośrodka Adopcyjnego prowadzącego sprawę dziecka:
Tamara Rusińska 570 100 249
Dominika Chabin 570 100 293